
„Pomoc potrzebna jest w całej Palestynie, a zwłaszcza w zrujnowanej Strefie Gazy” (Polska Akcja Humanitarna)
Konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie rozpoczęty atakiem Hamasu 7 października 2023 r. trwa już od 10 miesięcy. Jego skala wzrasta, a oprócz Strefy Gazy, gdzie ma miejsce odwetowa inwazja izraelska, objął on również Zachodni Brzeg oraz – w bardzo zróżnicowanym stopniu – terytoria Libanu, Syrii, Jemenu i Iranu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że nie zgodzi się na przyjęcie warunków Hamasu w sprawie zakończenia wojny w Strefie Gazy. W mocnych słowach krytykował te plany oraz samych Izraelczyków, którzy wzywają do rozejmu na takich warunkach. Dodał też, że nie zakończy wojny o odrodzenie, dopóki nie zniszczy Hamasu w Strefie Gazy, nie uwolni wszystkich zakładników i nie będzie miał pewności, że Gaza nie stanowi zagrożenia dla Izraela.
Organizacje międzynarodowe alarmują o tragicznej i wciąż pogarszającej się sytuacji ludności. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje na nim kryzys humanitarny, mieszkańcom grozi powszechny głód.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił 19 maja przywrócenie zablokowanych od początku marca dostaw pomocy humanitarnej do całej Strefy Gazy, dlatego apelujemy o pomoc ofiarom bestialskiej wojny i, jeśli to możliwe, o wsparcie organizacji, które niosą pomoc poszkodowanym.
„Nie bądź obojętny nie znaczy, żeby wziąć jedną flagę i walczyć z innymi flagami. Przemyśl swoją własną postawę i to, co możesz zrobić dla pokoju, zamiast przypatrywać się biernie różnym dramatom tego świata, czy to bliższym tobie, lokalnym, czy dalszym” (Piotr Cywiński)
Przygotował dr Tomasz Górski.