
Plan(y) na 2025 rok (?)
Styczeń otwiera nowy rok kalendarzowy. To także dobry moment na (po)myślenie o celach na nadchodzące 12 miesięcy.
Styczeń otwiera nowy rok kalendarzowy. To także dobry moment na (po)myślenie o celach na nadchodzące 12 miesięcy. Dobry plan to podstawa! Z nadzieją na najlepsze i planem na gorsze dni, powstał ten wpis. Podobnie jak wszystkie plany oparte na geografii, tak i ten stworzono na podstawie mapy. Mapy bowiem stanowią rodzaj pamiętników – rekonstrukcję zapamiętanej przeszłości przy wykorzystaniu archiwów, dokumentów, fotografii, opracowań historycznych.


„Kiedy wyruszam w podróż, znikam z map. Nikt nie wie, gdzie jestem. W punkcie, z którego wyszłam, czy w punkcie, do którego dążę? Czy istnieje jakieś „pomiędzy”? Czy jestem jak ten zagubiony dzień, gdy leci się na wschód, i odnaleziona noc, gdy na zachód?”
Olga Tokarczuk (2007) Bieguni
Wrocław oczami geologa
Interaktywny portret Wrocławia według dra Pawła Wolniewicza
Interaktywna mapa Wrocławia, na której zaznaczone zostały pamiątki po milionach lat historii. Wśród nich, między innymi: czerwony wapień z czasów dinozaurów ze skamieniałymi muszlami amonitów, fasada budynku wykonana z piaskowca powstałego z piasku morskiego, kamienie przyniesione do Wrocławia przez lądolód skandynawski w zaklęte w bruku przy Kościele pw. Św. Macieja
Wrocław zawdzięcza Odrze i jej dopływom nie tylko dzisiejsze oblicze, ale także swoje istnienie.
Paweł Wolniewicz
Dr Paweł Wolniewicz jest geologiem, adiunktem w Pracowni Paleobiologii Środowiskowej w Instytucie Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza


Mowa miasta jest rozwlekła: powtarza, aby coś mogło utrwalić się w pamięci.
Italo Calvino (1972) Le città invisibili / Niewidzialne miasta, tłum. Alina Kreisberg
Wrocław oczami artysty
Legendarny plan Breslau z XVI wieku – Contrafactur der Stadt Breslau – ukazujący miasto z lotu ptaka był prezentem dla cesarza Ferdynanda I Habsburga i jego syna, Maksymiliana II, na pamiątkę koronacji w Pradze na króla Czech w 1562 r.
Plan miasta, będący faksymile oryginału z 1562, autorstwa Barthela Weihnera ojca i syna znajduje się m.in. w zbiorach Pracowni Historii Kartografii, w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, w pokoju 343.
Jest do dokładna kopia naturalnej wielkości z malowanego na płótnie oryginału, wydrukowana w miejskiej drukarni Carla Foerstera, ręcznie kolorowana. Inicjatorem publikacji był miejski radca z Wrocławia, Christian Paritius (źródło opisu).
W 2023 roku, polska malarka, absolwentka AST we Wrocławiu – Kasia Kmita – stworzyła własną interpretację plan miasta w takiej samej skali i formacie jak Barthel i Georg Weihnerowie w technice wycinanego akrylu.
Rzut pozostaje wierny duchowi dzieła sprzed pięciu wieków, nie jest jednak jego prostym odwzorowaniem, lecz opowiada złożoną historię Wrocławia. Artystka zestawia ze sobą budowle, które definiowały przestrzeń miasta w różnych momentach jego dziejów. Ewa Pluta / Muzeum Miejskie we Wrocławiu
Plan Kasi Kmity można obejrzeć w Starym Ratuszu – w miejscu, w którym oryginalny (a obecnie zaginiony) plan wisiał przez wiele stuleci.







Wrocław oczami architekta
Pierwsza naukowa rekonstrukcja centrum średniowiecznego Wrocławia
Makieta jest pierwszą naukową próbą rekonstrukcji jednej z dzielnic w centrum średniowiecznego Wrocławia. Obejmuje dzielnicę żydowską w XV w. (to m.in. dzisiejszy plac Uniwersytecki, ul. Uniwersytecka, Kuźnicza czy Więzienna) razem z jej bliskim otoczeniem w postaci Zamku Lewobrzeżnego (Cesarskiego), zabudowy tzw. Wróblego Wzgórza (czyli terenu dzisiejszego gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego), miejskich murów obronnych i tzw. lewobrzeżnych terenów książęcych. A wszystko to w skali 1:132.
Każdy budynek, który możemy zobaczyć na makiecie, to efekt analiz fundamentów (tych, które ocalały do dzisiejszych czasów lub znanych już tylko z wykopalisk), archiwalnych dokumentów i ikonografii (przy czym najstarsze weduty pochodzą dopiero z 1562 r. – a zatem są późniejsze, niż okres odtwarzany na makiecie), a także wyników badań prowadzonych na tym terenie przez architektów i archeologów oraz wnioskowania na podstawie wyglądu podobnych budynków z tego samego okresu historycznego.
Źródło: Zobacz centrum Wrocławia w średniowieczu! Studenci stworzyli makietę XV-wiecznej dzielnicy żydowskiej
Autorami projektu są: Mikita Berdzik, Agnieszka Pałka, Sofija Dumanchuk i Siergei Nowikau, wspierani (m.in. przy malowaniu obiektów makiety) studentów Wydziału Architektury PWr oraz przez kolegów z koła naukowego Rapid Troopers, którzy pomogli z drukiem 3D.
Makietę można oglądać na pierwszym piętrze Synagogi Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica.



Jeśli człowiek ma plan, to jest już w połowie drogi do celu.
Terry Pratchett ([1989] 1999)
Dodane przez: M.P.