zdjęcia Hamburga

Wizyta w hamburskiej fundacji w ramach wyjazdu Erasmus

„Żyjemy tak długo, jak długo żyją ci, co o nas pamiętają”

Fundacja Stiftung Hamburger Gedenkstätten und Lernorte zur Erinnerung an die Opfer der NS-Verbrechen w Hamburgu prowadzi działalność muzealną, edukacyjną i naukową.

FUNDACJA

Podstawowym zadaniem Fundacji Stiftung Hamburger Gedenkstätten und Lernorte zur Erinnerung an die Opfer der NS-Verbrechen jest podtrzymywanie pamięci o ofiarach narodowego socjalizmu, w szczególności o ofiarach obozu koncentracyjnego Neuengamme, poprzez zachowanie jego budynków, dokumentów historycznych i wspomnień więźniów, a także poprzez organizowanie wystaw, projektów badawczych, wydarzeń i publikacji.

Pod opieką Fundacji znajdują się:
1. Miejsce pamięci obozu koncentracyjnego KZ Neuengamme.
2. Miejsce pamięci Bullenhuser Damm – miejsce upamiętnienia żydowskich dzieci i dorosłych zamordowanych przez esesmanów w piwnicy byłej szkoły przy Bullenhuser Damm.
3. Miejsce pamięci Plattenhaus Poppenbüttel – upamiętnienie zniszczonego życia żydowskiego w Hamburgu i prześladowania kobiet w czasach reżimu nazistowskiego.
4. Miejsce pamięci obozu koncentracyjnego i więzienia w Fuhlsbüttel – w latach 1933-1945 dziesiątki tysięcy przeciwników reżimu nazistowskiego zostało uwięzionych w obozie koncentracyjnym i więzieniu Fuhlsbüttel.
5. Centrum dokumentacji Hannoverscher Bahnhof – w latach 1940-1945 dworzec Hannoverscher Bahnhof był głównym miejscem deportacji Żydów do gett, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w okupowanej przez Niemców Europie.
6.  Miejsce pamięci Stadthaus  – budynek w latach 1933-1943 był siedzibą narodowosocjalistycznego terroru w Hamburgu. Miejsce pamięci Stadthaus znajduje się w Stadthöfe, dzielnicy handlowej i biznesowej.

Pamięć o więźniach KZ NEUENGAMME

Neuengamme obóz koncentracyjny
Fot. Monika Piechota. Miejsce pamięci KZ Neuengamme w Hamburgu
brama wjazdowa
Fot. Monika Piechota. Skrzydło dawnej bramy wejściowej do KZ Neuengamme

Stadthaus został zbudowany w 1814 roku jako siedziba administracji miejskiej i policji w Hamburgu.

Po wyborach do Reichstagu 5 marca 1933 r., w których narodowi socjaliści zdobyli większość, funkcjonariusze policji państwowej, głównie socjaldemokraci, zostali usunięci ze służby w nocy z 5 na 6 marca 1933 r. Od grudnia 1935 r. Stadthaus został ogłoszony siedzibą gestapo. W latach 1933-1943 budynek był miejscem tortur i prześladowań. Wiele osób trafiało do Stadthaus po aresztowaniu lub zatrzymaniu gdzie byli maltretowani podczas przesłuchań. W miejscu pamięci Stadthaus znajduje się wystawa poświęcona m.in. roli policji w czasach narodowego socjalizmu.

wystawa
Fot. Monika Piechota
stadthaus
Fot. Monika Piechota. Wystawa stała w Stadthaus – byłej siedzibie gestapo w Hamburgu.

Dworzec w Hanowerze
Fot. Monika Piechota. Der Hannoversche Bahnhof

Hannoversche Bahnhof został otwarty w 1872 roku w hamburskiej dzielnicy Hafencity. Służył głównie jako stacja końcowa dla pociągów pasażerskich jadących do Hamburga z południa, na przykład z Zagłębia Ruhry, przez Łabę.

W latach 1940-1945 z dworca kolejowego deportowano ponad 8000 Żydów, Sinti i Romów do do gett, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Hannoversche Bahnhof został prawdopodobnie wybrany ze względu na swoje położenie. Nie był w samym centrum miasta, co oznaczało, że deportację można było przeprowadzić bez wywoływania publicznego poruszenia i bez zakłócania działań na głównym dworcu kolejowym. Nie oznaczało to, że transporty odbywały się w tajemnicy. Punkty zbiórki hamburskich Żydów były rozproszone, ale publicznie widoczne.

UPAMIĘTNIENIE

Neuengamme.memorial na Instagramie

Upamiętnienie na Instagramie
wspomnienia bliskich
W pudełkach znajdują się historie przesłuchiwanych, prześladowanych, deportowanych więźniów. Krewni i potomkowie tych osób przekazują Fundacji zdjęcia, dokumenty, pamiątki … historie swoich bliskich przekazywane z pokolenia na pokolenie lub uzyskane w wyniku poszukiwań i badań. Fot. Monika Piechota
wystawa
Fot. Monika Piechota. Wieloelementowa instalacja KLINKERWERK Sławy Harasymowicz

Brat dziadka artystki, Sławy Harasymowicz, Marian Górkiewicz (ur. w 1914 w Krakowie) był więźniem obozu koncentracyjnego Neuengamme.
Sława Harasymowicz wiele razy powracała do Neuengamme w poszukiwaniu tropów, śladów i znaczeń dla rodzinnej historii.


„Moja praca opiera się na odkrytych archiwalnych i materialnych fragmentach, dla których chcę zaproponować nowe relacje aktywujące pamięć miejsca czyli tytułowego Klinkerwerk”.
Sława Harasymowicz

HAMBURG

Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg leży w północnych Niemczech niedaleko ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego.

„Perła północy”           „Okno na świat”          „Najbardziej zielone miasto w Niemczech”

Hamburg jest symbolem postępu, ośrodkiem handlowym i przemysłowym, a także kulturalną stolicą regionu Północnych Niemiec. W Hamburgu znajduje się największy port morski – centrum handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej. Nowoczesne Hafen City – centrum na nabrzeżu – to dzielnica w porcie i jeden z największych śródmiejskich projektów zagospodarowania przestrzennego w Europie. Hamburg to także miasto mostów – jest ich tu więcej niż w Amsterdamie i Wenecji łącznie – ponad 2300. Najpopularniejszym miejscem wypoczynku i rekreacji jest Alsterpark, pełen zieleni i uroczych zakątków. Dopływ Łaby, rzeka Alster tworzy tam jeziora Außenalster i Binnenalster, w których można popływać bądź wypożyczyć łódkę.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER