grafika AJMP
Wykorzystane w kolażu zdjęcia pochodzą z publikacji „Przywracanie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz” (2023) pod red. Ewy Bazan, Anny Jawień, Krystyny Leśniak, Gabrieli Nikliborc.

O przywracaniu tożsamości w rozmowie z Panią Ewą Bazan z Muzeum w Auschwitz w czwartek, 13 czerwca 2024 r.

W najbliższy czwartek – 13 czerwca 2024 r. – o godzinie 12.00 w sali 207 Instytutu Filologii Angielskiej przy ul. Kuźniczej 21-22, odbędzie się spotkanie z Panią Ewą Bazan z Biura ds. Byłych Więźniów Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, koordynatorką projektu pn. „Przywracanie tożsamości deportowanych i więźniów w KL Auschwitz

Tożsamość przeciwstawiona zostaje chaosowi (porządek), bezsensowi (znaczenie) i zmienności (stałość). W takim ujęciu stanowi tarczę chroniącą przed niebytem i jego awatarami. Jest przeciwieństwem śmierci i stąd wynika jej pozytywne wartościowanie oraz lęk przed jej utratą. (Katarzyna Growiec, Sławomir Kapralski [w:] Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci [2014])

Projekt „Przywracanie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz” realizowany jest w Muzeum Auschwitz od 2018 roku.

Do realizacji zadań został powołany międzywydziałowy zespół archiwistów, historyków i informatyków, który opracowuje optymalną metodę odtwarzania zniszczonej w czasie ewakuacji dokumentacji KL Auschwitz, a także metody udostępniania danych i dokumentów byłych więźniów i ofiar obozu.

Pierwszym zadaniem było odnalezienie i pozyskanie kopii cyfrowej dokumentacji rozproszonej po archiwach całego świata.

Innowacyjność projektu polega na tym, że odbywa się on całkowicie w cyfrowej przestrzeni: zdalne kwerendy w archiwach po uzyskaniu dostępu do serwerów innych archiwów, wykonanie kopii cyfrowych i ich skatalogowanie, utworzenie platformy internetowej jako miejsca pracy oraz wirtualnych pracowni dla wolontariuszy i studentów odbywających praktyki.

W czasie trwania projektu powiększono zbiór Archiwum Muzeum o dodatkowe 186 tysięcy dokumentów, zrekonstruowano kilkadziesiąt list transportowych oraz odkryto ponad 7 tysięcy tożsamości więźniów Auschwitz. W projekcie korzystano z kolekcji Arolsen Archives oraz Instytutu Yad Vashem.

W chwili obecnej możemy podzielić się wiedzą oraz wnioskami, jak projekt wpłynął na zmiany w sposobach udostępniania informacji o więźniach przekazywanej rodzinom, naukowcom, studentom, instytucjom w kraju i zagranicą.

EWA BAZAN
Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1995 roku pracownik, a następnie kierowniczka Biura informacji o Byłych Więźniach (dziś Biuro ds. Byłych Więźniów). Od lat poszukuje i sprowadza do Archiwum Muzeum Auschwitz –Birkenau oryginalne dokumenty, takie jak książki szpitala więźniarskiego oraz kopie cyfrowe akt więźniarskich. Sprawczyni współpracy Archiwum Arolsen i Archiwum Muzeum Auschwitz  w ramach projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych PMA-B w Oświęcimiu i Archiwum Arolsen w Bad Arolsen”. Współautorka Ksiąg Pamięci poświęconych Polakom deportowanym z dystryktów warszawskiego, radomskiego i lubelskiego. Współautorka procesu upamiętnienia ofiar na stronie internetowej www.auschwitz.org.   Współautorka aplikacji ”Chronologia transportów do KL Auschwitz”.

Podsumowanie projektu badawczego: tutaj

O projekcie międzynarodowo:

„ Archives uncover forgotten names of Auschwitz inmates” [www.france24.com]

„The forgotten victims of Auschwitz: Researchers uncover the previously unknown identities of prisoners at Nazi’s most notorious concentration camp” [www.dailymail.co.uk]

„Archives uncover forgotten names of Auschwitz inmates” [www.timesofisrael.com]

„Auschwitz opens additional archives, uncovering names of forgotten inmates” [www.i24news.tv]

„Muzeum Auschwitz i Archiwum Arolsen zakończyły projekt dotyczący losów więźniów” [www.propertydesign.pl]

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER