
Centrum Badań Interdyscyplinarnych
W poniedziałek 3 lipca 2023 r. rektorzy dwóch uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu założyli wspólnie Centrum Badań Interdyscyplinarnych.
UWr & UAM łączą siły powołując międzyuczelniane Centrum Badań Interdyscyplinarnych
„ – Coraz najciekawiej! – wykrzyknęła Alicja
(była tak zdziwiona, że na moment zapomniała,
jak się poprawnie mówi po angielsku).”
Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
Można z czystym sumieniem zawołać wraz z Alicją, że dzieją się bardzo ciekawe rzeczy, a dziać się będą jeszcze ciekawsze kiedy dwie duże polskie uczelnie powołują wspólne Centrum Badań Interdyscyplinarnych, które mieć będzie na celu inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnych form aktywności naukowej młodych badaczy w zakresie badań interdyscyplinarnych oraz badań nad tolerancją.
Timothy Snyder w swojej pracy pt. „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” proponuje, aby każdy brał odpowiedzialność za oblicze świata, bowiem „życie jest polityką – nie dlatego, że świat przejmuje się tym, co myślisz, ale dlatego, że reaguje na to, co robisz”.
Pomysłodawcy powołania Centrum Badań Interdyscyplinarnych – pracownicy i koordynatorzy Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych UWr oraz Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UAM od kilku już lat prowadzą bardzo dynamiczną współpracę międzyuczelnianą organizując wspólne wykłady, warsztaty oraz międzynarodowe konferencje naukowe i widzą, że świat młodych badaczy wyraźnie reaguje na to, co robią, prezentując świetne referaty oraz przygotowując spotkania i warsztaty naukowe.
Współpraca obu dynamicznie rozwijających się instytucji przynosi także bardzo wymierne owoce w formie wspólnie wydawanej przez KMSI UWr, MISHiS UAM oraz Komisję Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu serię punktowanych monografii naukowych pt. BEYOND LANGUAGE (poza język) wydawaną przez amerykańskiego wydawcę „Æ Academic” z San Diego.
Organizatorom Centrum Badań Interdyscyplinarnych przyświeca myśl propagowania otwartego, inkluzywnego i niekanonicznego spojrzenia na naukę, bowiem w pełni zgadzają się z propozycją, którą przedstawił jeden z noblistów – profesor Kenneth J. Arrow, mówiąc: „kiedy pracujesz z kimś bardzo zdolnym i pracowitym, nie zadawaj mu zbyt wielu pytań, nie musisz go nawet rozumieć, tylko przygotuj mu warunki do rozwoju, czyli pomóż we wszystkim, w czym możesz, rozmawiaj, czekaj i obserwuj”.
Pozostaje się cieszyć, że oboje JM Rektorów – profesor Bogumiła Kaniewska (UAM) oraz profesor Robert Olkiewicz (UWr) podzieliło zdanie noblisty, podpisując dokumenty powołujące międzyuczelniane Centrum Badań Interdyscyplinarnych.
tekst i zdjęcia: prof. Piotr Chruszczewski
