LO w Sycowie
fot. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie

Z wizytą w Sycowie

„Na tropie ‘zdmuchniętych śladów’. Elementy detektywistyczne w pracy badacza”

W piątek, 14 kwietnia 2023 r., zostaliśmy zaproszeni przez Pana Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki – Roberta Dziergwę – do Sycowa. Jest to jedna ze szkół objętych Patronatem Naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego.  W tym dniu w szkole odbywały się Igrzyska Wiedzy, w których wzięli udział najlepsi uczniowie z dwunastu szkół podstawowych z gminy Syców i gmin ościennych.

Podczas piątkowego spotkania z nauczycielami i uczniami w Sycowie, prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski przybliżył zasady funkcjonowania Kolegium MSI i zachęcił do aktywnej partycypacji w wydarzeniach i zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski dla uczniów szkół podstawowych i średnich; Monika Piechota, doktorantka Wydziału Filologicznego UWr, przybliżyła warsztat pracy badacza, który w poszukiwaniu śladów przeszłości przeczesuje nieodkryte tereny poszytów, fotografii, pocztówek, manuskryptów, map i opasłych woluminów ksiąg adresowych. Podczas prelekcji zatytułowanej „Na tropie ‘zdmuchniętych śladów’. Elementy detektywistyczne w pracy badacza”, uczniowie poznali fragmenty biografii breslauerskiego historyka i diarysty, dra Williego Cohna (1888–1941), odkryli historię pewnej ławki przy ul. Żelaznej i poznali tajemnicę odnalezionego manuskryptu z dzielnicy Giwat Ram. Sycowska młodzież miała również okazję wysłuchać online dr Tamary Cohn Gazit – wnuczki Williego Cohna – która przybliżyła słuchaczom istotę historii, doświadczenia i pamięci w perspektywie biograficznej. Na koniec uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami. Patronat nad spotkaniem objęła Pamięć – sprawczyni wszystkiego.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER