Sukces studenta KMSI w Międzynarodowej Olimpiadzie Geopolitycznej

W sobotę 27.02 odbył się finał III Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie. 

  Jan Pabisiak, student Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych (i Instytutu Studiów Międzynarodowych na kierunku stosunki międzynarodowe) zajął I miejsce w finale III Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej. Został odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi dla Geopolityki Polskiej. 

W III edycji wzięło udział 133 uczestników (w tym 48 reprezentantów zagranicznych uczelni), a do finału awansowało 22 uczestników reprezentujący Węgry, Rumunię, Polskę. Jan Pabisiak uzyskał 27 pkt na 30 pkt możliwych do zdobycia w trzech rundach odpowiadających trzem typom zadań: pisemnym, ustnym, praktycznym.  

Międzynarodowa Olimpiada Geopolityczna to konkurs Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego skierowany do młodych osób zainteresowanych geopolityką – interdyscyplinarną dziedziną wiedzy z pogranicza politologii, geografii, stosunków międzynarodowych, nauk wojskowych i bezpieczeństwa narodowego. Lista laureatów i finalistów znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego
Pan Jan Pabisiak tak opisuje swoje zmagania:

„Ze względu na intensywne studia i działalność pozarządową, z radością przyjąłem informację o przesunięciu finału Olimpiady z grudnia na luty. Pozwoliło mi to w ostatnim miesiącu przed tym wydarzeniem zagłębić się w takie dzieła, jak „Geografia polityczna i wojenna” Z. Paruckiego (od teraz już wiem, jaką średnicę muszą mieć pnie drzew, by czołg mógł przez nie przejechać), „Geoekonomia” E. Haliżaka, „Demokratyczne ideały a rzeczywistość” H. Mackindera, „Historia myśli wojskowej” L. Wyszczelskiego czy twórczość profesora Piotra Eberhardta. Nie było łatwo: daty, dane techniczne i strategie zaczynały mi się mieszać w pamięci, a przecież należało jeszcze przygotować się choć trochę do ustnych części finału i opracować strategię pokonania innych finalistów na mapie wojennej. Koniec końców udało się całkiem nieźle – w części pisemnej uzyskałem pierwszy wynik, w części ustnej dzięki sojuszowi z kolegą z Wrocławia i strategicznym umiejscowieniu mojej bazy na cennym Śląsku osiągnąłem drugie miejsce, a w części praktycznej, mimo przeprowadzenia jedynie dwóch z 16 tur (czas nie pozwolił nam na pełnowymiarową rozgrywkę) dałem radę powstrzymać przeciwnika w grze wojennej na linii Wisły i utrzymać swoje jednostki bez strat, co zaowocowało czwartą lokatą. Łącznie moje wyniki cząstkowe złożyły się na zwycięstwo w tej debiutanckiej dla mnie olimpiadzie, co było miłym zaskoczeniem i zachętą do zapisania się na tegoroczną IV edycję konkursu. Jestem pełen optymizmu co do rozwoju wypadków i mam nadzieję ponownie uczestniczyć w finale, gdzie być może będę miał szansę zmierzyć się z rosyjską szkołą geopolityki: studentami słynnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.    Zachęcam wszystkich kolegów ze szkół średnich i z naszej uczelni do śledzenia naszych zmagań i wzięcia udziału w kolejnej edycji Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej.”

Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER