
Humanistyka Przyszłości — proces już rozpoczęty. Nie wymaga schładzania.
Konferencja BEYOND LANGUAGE 2025 przeniosła nas daleko poza język – do przyszłości humanistyki
APTEKA IDEI: Receptura Transkontynentalna nr BL-2025
Interplanetarne antidotum przeciwko przemocy, nienawiści i wojnie – aplikować globalnie, działa międzygwiezdnie
Składniki aktywne:
– 42 godziny naturalnej esencji: prezentacje, dyskusje, wymiana poglądów, panele, networking w stanie skupienia orbitalnego,
– tysiące kilometrów podróży Beyond Language: substancja nośna ułatwiająca międzykulturowy transfer myśli,
– 37% czystego ekstraktu krajowego kapitału naukowego,
– 73% związku z afiliacją zagraniczną – stabilizator o szerokim spektrum działania …
Dawkowanie i sposób podania:
– wstęp wolny i bezpłatny,
– publikacja treści open access – pokojowe uwolnienie składników aktywnych do obiegu międzyludzkiego.
Działanie: produkt inicjuje transformację!

Spotkania młodych badaczy zajmujących się oryginalnymi, interdyscyplinarnymi i nowatorskimi ideami są jak małe kosmiczne obserwatoria, z których na razie widać tylko zarysy nieznanych jeszcze planet i gwiazd, ale w niedalekiej przyszłości, to właśnie z nich będą mogły narodzić się nowe galaktyki odkrywczych pomysłów i naukowych przyjaźni. Przedstawianie swoich śmiałych pionierskich rozwiązań na forum międzynarodowym, dodaje badawczego animuszu, żeby sięgać tam, dokąd dzisiejszy umysł dotrze dopiero jutro. Każda prelekcja staje się więc wehikułem czasu.
Tegoroczna międzynarodowa konferencja dla młodych badaczy BEYOND LANGUAGE 2025 – niczym propozycja z „Medycyny kosmicznej” Franco Arminio, współczesnego włoskiego poety, pozornie dobiegła końca, ale dała początek nowym przyjaźniom, inspirującym pomysłom i trwa dalej, tylko w zmienionej formie. Teraz przenosi się do bibliotek, pracowni i gabinetów, by niebawem zaowocować wyjątkowymi publikacjami.
Konferencja BEYOND LANGUAGE 2025 trwała 8 dni – od 13 maja do 12 czerwca – i została zorganizowana w 5 miastach – we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Bukareszcie, we Lwowie oraz w formule online. Bogaty program konferencji objął 42 godziny referatów i inspirujących dyskusji. W wydarzeniu wzięło udział 148 prelegentów reprezentujących 31 uniwersytetów, politechnik, akademii i innych placówek naukowo-badawczych z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Przedstawiono 111 referatów – jak to zwykle bywa podczas konferencji spod znaku Beyond Language – nawiązano wiele nowych znajomości, które już wkrótce zaowocują lepszym jutrem nauki dla nas wszystkich. Młodzi badacze i badaczki przygotowują się do startu w przyszłość humanistyki. Ich sukces dotrze daleko poza teraźniejszość i jeszcze nas zadziwi.
Tekst: Piotr P. Chruszczewski
Franco Arminio:
MEDYCYNA KOSMICZNA. Człowiek, który trafia do szpitala, to nie człowiek, to świat. Leczenie go, to leczenie osoby zanurzonej w świecie i świata, który jest w niej zanurzony. Leczenie człowieka oznacza troskę o wszystko, co jest w każdym z nas. Dobry lekarz powinien mieć nieco z filozofa, poety i teologa. Człowiek nigdy nie jest błahostką, jego choroba jest słabością powietrza, jest małym niedomaganiem ruchu gwiazd. Szpital jest obserwatorium. To także oddział geologii: słabość pochodzi z gęstwiny splątanych korzeni wspomagających życie narządów. W szpitalach przede wszystkim trzeba brać pod uwagę oddychanie. Ciało oddycha światem i świat nim oddycha. W tej niewyczerpanej i nieustannej wymianie może zdarzyć się feler. Medycyna kosmiczna redukuje strach: nie tracimy zdrowia, przekazujemy je innym. A kiedy umieramy, to dajemy zmianę, nie jesteśmy nieobecni – dalej uczestniczymy w rozgrywce, ale w nieznanej nam formie, tak czy inaczej, ta gra nie kończy się dla nikogo.
Franco Arminio ([2020] 2021) „La medicina cosmica [Medycyna kosmiczna]”. [W:] La cura dello sguardo. Nuova farmacia poetica. Przekład na język polski Piotr P. Chruszczewski. Firenze, Milano: Bompiani; 15.

W tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji BEYOND LANGUAGE 2025 wzięło udział 148 prelegentów z ponad 30 uniwersytetów w kraju i za granicą trzech kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, West University of Timișoara, University of Bucharest, Lviv Polytechnic National University, Lviv State University of Life Safety of the State Emergency Service of Ukraine, Borys Grinchenko Kyiv Metropolitan University, Taras Shevchenko National University of Kyiv, Sumy State University in Sumy, Ternopil Volodymyr Hnaituk National Pedagogical University, Mariupol State University, Cherkasy State Technological University, University of Valecia, Spain, Sapienza University of Rome, Azerbaijan University of Languages, Istanbul University, Sorbonne Nouvelle University, Paris 3, York University in Toronto, Canada, Université de Poitiers, France
RELACJE z Warszawy, Bukaresztu, Lwowa, Wrocławia, Poznania
13 maja 2025 – Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
14 maja 2025 – WARSZAWA
16 maja 2025 – BUKARESZT, RUMUNIA
3 czerwca 2025 – LWÓW, UKRAINA
5 czerwca 2025 – WROCŁAW
6 czerwca 2025 – WROCŁAW






































Grafika wygenerowana przez DALL·E (ChatGPT, OpenAI), czerwiec 2025
Opracowanie i dodane przez M.P.