
Relacja z warsztatów naukowych BEYOND LANGUAGE w Centrum Nauki Kopernik
13 maja 2025 r. – Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, Centrum Nauki Kopernik – Warszawa
Inauguracja Międzynarodowej Konferencji Naukowej BEYOND LANGUAGE 2025
13 maja 2025 r. w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się badawcze i eksperymentalne otwarcie kolejnej edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej BEYOND LANGUAGE 2025 organizowanej od kilku lat przez Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych UWr we współpracy z prestiżowymi uniwersytetami w kraju i za granicą.
Strona konferencji: https://bl2025.isi.wzks.uj.edu.pl/
Relacje z poprzednich edycji Konferencji na stronie KMSI: https://kmsi.uwr.edu.pl/konferencje/

Szczególne podziękowania kierujemy do:
Pani dr Ilony Iłowieckiej-Tańskiej – Zastępcy Dyrektor Programowej ds. Innowacji, Pani Magdaleny Aszer oraz Pani Katarzyny Czarnockiej-Olejnik z Działu Rozwiązań Edukacyjnych, Pani Katarzyny Potęgi vel Żabik – Kierowniczki Działu Badań nad Kompetencjami Przyszłości, Pani dr Marty Sałkowskiej oraz Pana Macieja Skorko z Działu Badań nad Kompetencjami Przyszłości za świetną organizację, bezcenne inspiracje i opiekę merytoryczną.
ORGANIZATORZY
Warsztaty zostały przygotowane przez Pracowników Działu Badań nad Kompetencjami Przyszłości w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – zespół ekspertów, praktyków i inicjatorów konkretnych programów edukacyjnych w CNK / PPK. Udział w warsztatach był dobrowolny i bezpłatny. Kluczem do ich organizacji stały się otwartość, ciekawość i współpraca w działaniu.
UCZESTNICY
W warsztatach wzięli udział badacze i pasjonaci nauki, reprezentanci różnych dziedzin i dyscyplin naukowych, doświadczeni praktycy, nauczyciele, koordynatorzy projektów, zainspirowani i inspirujący do działań popularyzatorzy nauki. Wśród uczestników warsztatów byli dyrektorzy i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, LO im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie, LO nr 1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu, dydaktycy i naukowcy z sześciu Wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego: Wydziału Neofilologii, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Wydziału Nauk Biologicznych, Wydziału Fizyki i Astronomii, Wydziału Biotechnologii, Centrum Edukacji Nauczycielskiej, Kolegium MSI, Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W warsztatach uczestniczyli certyfikowani tutorzy i tutorki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na kolejną edycję kursu Akademia Tutoringu – zapraszamy już jesienią!
Szczegóły na stronie Akademii: https://akademiatutoringu.uwr.edu.pl/
Jestem na tyle artystą, że mogę malować swobodnie w swojej wyobraźni. Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.
Wiedza jest ograniczona, a wyobraźnią można objąć cały świat.
Albert Einstein
Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej. Albert Einstein
OBSERWACJA [1]
W Centrum Nauki Kopernik myśli konstruktorów eksponowanych artefaktów są uproszczone do poziomu doświadczeń. Założeniem pomysłodawców warsztatów BEYOND LANGUAGE było takie uproszczenie myśli, żeby dało się ją przełożyć na doświadczenie wielozmysłowe.


Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie. Albert Einstein
OBSERWACJA [2]
To, że otaczająca nas natura, kultura i nauka nie zawsze prowadzą od punktu A do punktu B najprostszą drogą tylko dobrze o nich świadczy. Zwiedzający w Centrum Nauki Kopernik mogą chodzić własnymi drogami – nie ma tam przewodników, ani wytyczonych ścieżek – wszystko ma inspirować, bez względu na to z jakiego instytutu pochodzimy i na jakim wydziale pracujemy, możemy ze sobą owocnie rozmawiać i współpracować.

Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują. Albert Einstein
OBSERWACJA [3]
Kosmos i wszystkie jego elementy uczą pokory. To, że nie widzimy jakiegoś zjawiska wcale nie świadczy o tym, że ono nie zachodzi. Na podstawie faktu, że ktoś nas nie odwiedza, nie możemy wnioskować, że go w ogóle nie ma.

Ja w ogóle rzadko myślę słowami. Wpadam na jakiś pomysł i dopiero później staram się go wyrazić słowami. Albert Einstein
OBSERWACJA [4]
Nie potrzebujemy używać samych słów. Kreatywność wywodzi się z otwarcia na działanie wielu zmysłów, czasem nawet wbrew panującym zwyczajom, modom i przekonaniom. Osoba kreatywna i odkrywcza z reguły nie jest w pełni rozumiana przez swoich współczesnych, potrafi bowiem uwolnić się z kolein ciasnego sposobu myślenia. Przyszłość należy do tych, którzy mają odwagę myśleć po swojemu i którzy bronią własnych przekonań ku dobru wspólnemu- choćby dla przyszłych pokoleń – można by zawołać: „dziękujemy Ci Leonardo!”

„Gdy konwencjonalna wiedza fizyczna zdawała się przeczyć jego eleganckim teoriom, Einstein był skłonny zakwestionować raczej ową wiedzę niż swoje teorie. I często jego opór bywał nagradzany”.
Walter Isaacson (2007)

Dzisiaj zdecydowałem: (…) zostanę na resztę życia wędrownym ptakiem.
Albert Einstein

































































AUTOREM OBSERWACJI jest Piotr P. Chruszczewski
CYTATY WYPOWIEDZI Alberta Einsteina pochodzą z książki Waltera Isaacsona (2007) Einstein. Jego życie, jego wszechświat w przekładzie z języka angielskiego Jarosława Skowrońskiego
Dodane przez M.P.