zd1
Fot. Paweł Solnica

KMSI na Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Przez 4 dni, od 5 do 8 grudnia 2024, Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych aktywnie uczestniczyło we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. To impreza, która odbywa się od 1992 roku, a KMSI bardzo ją wspiera i od sześciu lat z dumą prezentuje swoje publikacje.

Academic Journal of Modern Philology (https://ajmp.uwr.edu.pl/ ) to czasopismo liczące już 21 tomów. Przygotowywane jest w Kolegium, a jego współwydawca to Komisja Nauk Filologicznych PAN, Oddział we Wrocławiu.

Seria Beyond Language jest powstaje pod auspicjami KMSI we współpracy z Wydziałem Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu, a jej wydawcą jest Æ Academic Publishing z USA (https://aeacademicpublishing.com/).

Dwie ostatnie pozycje z serii „Beyond Language” zwróciły szczególną uwagę odwiedzających.

Numer 7 – „Między tekstem a kulturą. Z zagadnień interpretacyjnych” to prawie tysiącstronicowy, bogato ilustrowany tom o bardzo szerokim spektrum gatunkowym. Z jednej strony antologia tekstów, z drugiej reporterska interpretacja rzeczywistości, z trzeciej zbiór prac z zakresu przekładoznawstwa, również w aspekcie intersemiotycznym, a także studia nad metaforą, literackim widzeniem świata i wreszcie o języku, czyli tym, co rzeczywistość opisuje i tłumaczy. Całość spięta jest klamrą prowokującego manifestu, który Redaktorzy ujęli w formie pięciu imperatywów: 1. Nie bądź z góry posłuszny; 2. Broń instytucji; 3. Strzeż się państwa jednopartyjnego; 5. Weź odpowiedzialność za oblicze świata i 5. Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi. Ten centon (Redaktorzy nie boją się tego terminu) ma na celu pokazanie, jak bardzo szerokie są pola badania języka, ale też w jakim stopniu interpretacja stanowi element naszego funkcjonowania w rzeczywistości. Nieprzypadkowo na tytułowej stronie zamieszczono stempel o treści „Żaden człowiek nie jest nielegalny”. Bo czy ta myśl, szczególnie dzisiaj, ale też w ostatnich latach, nie jest przedmiotem (nad) interpretacji?

Numer 8 to „Kreolingwistyka w zarysie. Językowo-kulturowe mechanizmy przetrwania, rozwoju i dezintegracji”. Nie licząc niewielu dostępnych w polskim, a nadto pobieżnych, opracowań, stanowi on studium tego ważnego działu językoznawstwa osadzonego w ramach lingwistyki antropologicznej. Na czym polega dezintegracja społeczności mownych? Co powoduje śmierć języka i co gwarantuje jego żywotność? Czym jest pidżyn, a czym kreol? To tylko kilka z fundamentalnych pytań, na które A. Kanpik i P. Chruszczewski starają się odpowiedzieć.

Publikacje KMSI łamią klasyczne spojrzenia na naukę: łączą odległe dyscypliny, proponują nowe rozumienia paradygmatów, wkraczają na nieodkryte pola badawcze, proponują nieszablonowe narzędzia do  opisu otaczającego nas świata. W założeniu są interdyscyplinarne i międzydziedzinowe – stąd ich miejsce w Kolegium. I to znalazło się na stanowisku nr 9.

Dziękujemy wszystkim, którzy zainteresowali się naszą ofertą. To dla nas potwierdzenie, że trzeba przekraczać granice języka tak, jak robi to Beyond Language!

Autor: Tomasz Górski

zd
Fot. Paweł Solnica
zd
Fot. Tomasz Górski
zd
Fot. Tomasz Górski
zd1
Fot. Paweł Solnica
zd
Fot. Paweł Solnica
zd
Fot. Tomasz Górski

Dodane przez: M.P.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER