zdjęcie Jan Kachnowicz
Fot. archiwum prywatne

O końcu ery antybiotyków, o relacji mistrz-uczeń, o pasji i inspiracji – Jan Kachnowicz, utalentowany student UWr

Autor pracy licencjackiej „Eksperymentalne i komputerowe badania kompleksów miedzi(II) i cynku(II) z peptydem pochodzącym z MUC7 zawierającym motyw ‘HHH’”.

Student chemii z Uniwersytetu Wrocławskiego ma szansę na nagrodę w Konkursie o Złoty Medal Chemii 2024!

Jak zdefiniowałby Pan przedmiot swoich badań nie-chemikowi?

Jan Kachnowicz: Tematem mojej pracy jest badanie kompleksów (związków) metali z fragmentem peptydu pochodzącym z ludzkiej śliny – mucyny 7. Badane przeze mnie kompleksy mają właściwości bakteriobójcze, są to tak zwane peptydy przeciwdrobnoustrojowe (Antimicrobial Peptides, AMPs). Jest to temat aktualnie bardzo popularny, ponieważ od ostatnich 30 lat obserwujemy powstawanie coraz większej liczby szczepów bakterii opornych na różne klasy antybiotyków. Aktualnie można już usłyszeć prognozy, które mówią o końcu ery antybiotyków. Z tego właśnie powodu jest to tak ważny temat. Moja praca licencjacka miała na celu zbadanie sposobu kompleksowania jonów miedzi oraz cynku przez już wspomniany przeze mnie fragment peptydowy, a otrzymane wyniki pozwalają nam lepiej zrozumieć działanie tych związków, które w przyszłości mogą uratować wiele żyć.

Co dalej? Będzie kontynuacja badań?

Jan Kachnowicz: Moja praca magisterska będzie najprawdopodobniej kolejnym krokiem w stronę rozwiązania zagadki AMPs. Aktualnie planujemy z moją Panią Promotor, dr Joanną Wątły, już bardziej kompleksowe eksperymenty na bazie wiedzy pozyskanej z wyników pracy licencjackiej.

Jak zdefiniowałby Pan opiekę tutorską Pani prof. Anety Jezierskiej oraz Pani dr Joanny Wątły?

Jan Kachnowicz: Pani dr Wątły, dzięki swojemu dużemu doświadczeniu i talentowi dydaktycznemu, była w stanie bardzo szybko zaciekawić mnie tematem peptydów przeciwdrobnoustrojowych oraz antybiotykooporności. Moim zdaniem, jestem osobą bardzo samodzielną w nauce i badaniach, jednak zawsze, kiedy napotykam problem nie do przeskoczenia, Pani Doktor chętnie mi pomaga i udziela mi swojej wiedzy. Bez jej obeznania w dziedzinie metalopeptydów, napisanie tak owocnej pracy licencjackiej nie byłoby możliwe. Pani Profesor Jezierskamój opiekun naukowy – nadzorowała badania obliczeniowe.

Czy wcześniej, w szkole średniej, pracował Pan metodą tutoringu?

Jan Kachnowicz: Jak już wspomniałem, jestem raczej tak zwanym „samoukiem”. Jeśli chodzi o wcześniejsze etapy nauki, moje zamiłowanie do chemii zawdzięczam jednak mojemu gimnazjalnemu nauczycielowi, który poświęcał każdą wolną chwilę, by odpowiadać na moje pytania.

21 listopada dowiemy się kto został finalistą Konkursu o Złoty Medal Chemii.
GRATULUJEMY i TRZYMAMY KCIUKI!

Pani dr Joanna Wątły i Pan Jan Kachnowicz współpracują i prowadzą badania na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematyka badawcza Pana Jana związana jest z badaniami, jakie prowadzi Pani Doktor Wątły w Zakładzie Chemii Biologicznej i Medycznej w Uniwersytecie Wrocławskim. Pani Profesor Aneta Jezierska z Zakładu Chemii Teoretycznej jest nie tylko opiekunem naukowym Pana Jana Kachnowicza, ale także absolwentką organizowanego przez Kolegium MSI kursu AKADEMIA TUTORINGU.

Pani Profesor Jezierska z dumą o swoich tutorantach i innych tutorach

Prof. Aneta Jezierska: Praca licencjacka Pana Jana jest pracą eksperymentalno-teoretyczną. Udzieliłam wsparcia w zakresie chemii teoretycznej i w ten sposób została nawiązana tak owocna współpraca 🙂 Chciałabym także wspomnieć o Pani mgr Beacie Kizior i Panu Profesorze Wiktorze Zierkiewiczu. Pani Beata jest Doktorantką w Politechnice Wrocławskiej i realizuje pracę doktorską pod kierunkiem Pana Profesora i moim. W ubiegłym roku, Pani Magister doszła również do finału konkursu dla doktorantów. Muszę także wspomnieć o Panu Doktorze Kamilu Wojtkowiaku, który w tym roku w czerwcu obronił pracę doktorską przed ukończeniem Szkoły Doktorskiej, ale za to z kompletem wyróżnień. Pani lic. Natalia Mikłuszka również obecnie współpracuje z naszym Zespołem Badawczym realizując Indywidualny Tok Studiów. Pan Profesor Panek również zasługuje na wymienienie, ponieważ nigdy nie odmawia pomocy i wsparcia naszym podopiecznym/młodszym Współpracownikom.

Wspomniałam tylko o wybranych sukcesach naszych obecnych Młodszych Współpracowników związanych wyłącznie z realizowanymi projektami licencjackimi, bądź też doktorskimi. Na przestrzeni ostatnich lat miałam możliwość i szczęście spotkać i współpracować z cudownymi osobami.

GRATULUJEMY TUTOROM i TUTORANTOM
i życzymy owocnej współpracy i dalszych sukcesów!

Zespół Kolegium MSI UWr

Na krótką rozmowę mailową dali się namówić w sobotnie popołudnie 16 listopada 2024 r.:
Pani dr hab., prof. UWr Aneta Jezierska z Zakładu Chemii Teoretycznej UWr oraz Pan Jan Kachnowicz, student pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Rozmawiała: Monika Piechota

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER