
Wykład na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Mikrobiologii
Zajęcia gościnne w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Studenci Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych mieli niezwykłą okazję 7 grudnia 2023 roku wziąć udział w zajęciach gościnnych na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i wysłuchać wykładu Pani profesor Gabrieli Bugli-Płoskońskiej o wybitnych mikrobiologach, których historia była związana z Wrocławiem.


Całe interdyscyplinarne doświadczenie było poszerzone o możliwość zwiedzenia zwykle zamkniętych dla gości laboratoriów mieszczących się przy ulicy Przybyszewskiego. Zobaczyliśmy zaplecze codziennej pracy współczesnych mikrobiologów oraz poznaliśmy nietypową i zaskakującą historię samego zabytkowego budynku.
tekst: Wiktoria Żurek
zdjęcia: prof. Piotr Chruszczewski


Wrażenia studentów z wizyty:
„Podczas wizyty na Wydziale Nauk Biologicznych mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu Pani prof. dr. hab. Gabrieli Bugli-Płoskońskiej na temat historii mikrobiologii. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie historie polskich badaczy działających w trakcie II Wojny Światowej, ich pomysłowość i prawdziwe poświęcenie pracy naukowej, dla dobra innych ludzi oraz rozwoju nauki. Ciekawym doświadczeniem była również możliwość zobaczenia laboratoriów oraz tego jak wygląda (i pachnie) codzienna praca mikrobiologów.”
— Jan Żurek
„Wydział Nauk Biologicznych to najbardziej specyficzna część Uniwersytetu w jakiej byłam, choć pozornie budynek wydaje się całkowicie normalny – te aromaty pożywek roznoszące się w szerokich piwnicach, długa i mroczna historia fundamentów oraz mnogość dziwnych urządzeń i pomieszczeń zdecydowanie temu zaprzeczają. To miejsce rozbudza fantazję – wrócimy tam jeszcze w niedalekiej przyszłości wyhodować jakieś Sporobolomyces rosseus, bo czemu nie!”
— Julia Wojtas
„Aby zapalać innych, samemu trzeba płonąć – te słowa widniały na jednym ze slajdów naszego wykładu i chyba są najlepszym jego podsumowaniem. Spotkanie różnych światów – prawników, matematyków, filologów i właśnie biologów — zgoła odmiennych, a jednak posiadających wspólny element — ludzi z pasją, którzy potrafią odnaleźć nić porozumienia i płynnie poruszać się między tymi światami. KMSI w swej najczystszej postaci.”
— Mateusz Siwko
„Pani Profesor nakłoniła nas, by spróbować patrzeć głębiej i dokładniej. W naszym ciele kryje się wiele tajemnic, moglibyśmy powiedzieć, że przecież sami jesteśmy tajemnicą. Na szczęście możemy to w jakimś stopniu rozkodować, a tym samym, metaforycznie ujmując, możemy się stać bardziej świadomi nas samych. Jeżeli dane mi jest żyć z własnym ciałem jeszcze przez wiele, wiele lat, to warto lepiej je poznać — do tego też będę dążył.”
— Stanisław Barganowski







