Willy Cohn Breslau 1888 - Kaunas Nov. 1941

Doskonała obrona interdyscyplinarnego doktoratu – dr Monika Piechota

Rada Dyscypliny Językoznawstwo nadała Pani Monice Piechocie stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo z wyróżnieniem.

Willy Cohn on the ship Mariette Pasha

1907–1941, Breslau

dr Willy Cohn – doktor historii, Niemiec, Żyd, genialny obserwator i kronikarz miasta, prowadzący diariusz, w którym opisuje swoje życie codzienne w Breslau. Z zapisków Cohna wyłania się obraz przemiany pięknego duchem społeczeństwa nauki i kultury w brunatną faszystowską bestię. A wszystko zaczyna się z pozoru łagodnie, ktoś komuś przestaje się kłaniać, ktoś o kimś przestaje mówić, ktoś komuś zabrania siadać na ławce, ktoś komuś zakazuje pielęgnować swoje przekonania i wartości, bowiem najważniejsze są przekonania i wartości wodza… to on ustala, co trzeba myśleć i w co trzeba wierzyć…

29 listopada 1941, gdzieś na okupowanej Litwie

dr Willy Cohn – zostaje zamordowany ze swoimi najbliższymi przez wyznawców brunatnej bestii. Cohn ginie z nadzieją, że mimo wszystko udało mu się uratować diariusz – swój duchowy testament.

Willy Cohn, z żoną Gertudą podczas spaceru w Lądku Zdroju, koniec 1936 roku

11 maja 2023 roku, Wrocław

mgr Monika Piechota przedstawia rezultat swojej skrupulatnej kilkuletniej pracy w archiwach i bibliotekach Wrocławia, Warszawy, Jerozolimy i Berlina. Tekst dysertacji nosi tytuł: „Model ofiary w dzienniku pisanym w czasie wojny”. Jeden z najbardziej doświadczonych współczesnych językoznawców polskich, anglista, kognitywista i filozof języka – profesor Tomasz P. Krzeszowski pisze w swojej recenzji tekstu doktoratu Moniki Piechoty, a później powtarza publicznie podczas obrony, że „w tym przypadku role się odwracają – tutaj recenzent staje się uczniem, a nauczycielką jest Autorka recenzowanej rozprawy”. Drugi z recenzentów – niezwykle oczytany poliglota i hebraista z Krakowa – profesor Marcin Majewski dodaje, że „czytał tę rozprawę z wypiekami na twarzy i nie mógł się oderwać od czytania, bowiem czyta się ją jak powieść sensacyjną”.

Rozprawa jednomyślnie, w głosowaniu tajnym, zostaje uznana przez powołaną Komisję za wyróżniającą – czyli summa cum laude!

Breslau Museum und Synagoge

23 maja 2023 roku, Uniwersytet Wrocławski

Rada Dyscypliny Językoznawstwo nadaje Pani Monice Piechocie stopień naukowy doktora nauk humanistycznych (z jak najbardziej zasłużonym wyróżnieniem!).

Dr Willy Cohn – może zawołać zgodnie z Psalmem 117: „Chwalcie Pana, wszystkie narody, wysławiajcie Go, wszystkie ludy! Bo potężna nad nami Jego łaska, a wierność Pana trwa na wieki”. Dr Willy Cohn może spać spokojnie snem wiecznym – Jego nadzieja na uratowanie swojego duchowego testamentu nie była płonna – Jego duchowy testament zyskał kolejną świetnie zapowiadająca się badaczkę – Panią doktor Monikę Piechotę. Pani Doktor życzymy rychłej i równie udanej habilitacji, bowiem czego dotknie zamienia w fascynującą narrację całkowicie spełniającą najwyższe naukowe standardy.

tekst: prof. dr hab. Piotr Chruszczewski

zdjęcia Willego Cohna zamieszczono za zgodą dr Tamary Cohn Gazit

pocztówka jest własnością dr Moniki Piechoty

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER