II LO w Lubinie z wizytą w Uniwersytecie Wrocławskim

II LO w Lubinie z wizytą w Uniwersytecie Wrocławskim

Czwartek, 20 kwietnia 2023 r.

Jorge Luis Borges wyobrażał sobie raj jako bibliotekę, Jarosław Iwaszkiewicz cenił w książce wiernego towarzysza podróży przez życie, a św. Tomasz przestrzegał przed ludźmi jednej książki. Swoje własne wyobrażenia i definicje książki, literatury i biblioteki mieli okazję skonfrontować w praktyce uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie podczas niedawnej wizyty w Uniwersytecie Wrocławskim. W czwartek, 20 kwietnia 2023 r., na zaproszenie Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych UWr, trzydziestoosobowa grupa uczniów klasy IIe, wraz z Panią profesor Joanną Zimną oraz Panią profesor Eweliną Majerczak uczestniczyli w iście rajskim wydarzeniu (jeśli prawdą jest, że godzina z książką, jest godziną skradzioną z raju!) Na bulwarach nad Odrą, w nowoczesnym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego Gości z Lubina przywitali: Pani doktor Monika Górska – Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów Ogólnych oraz Pan magister Piotr Rossa – Kierownik Oddziału Informacji Naukowej. Punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się cykl wykładów i spotkań poświęconych starodrukom. Pierwszą stronę czwartkowego spotkania otwarła Pani magister Weronika Karlak, kustosz biblioteczny w Oddziale Starych Druków, wykładem na temat genealogii najstarszych rękopisów oraz dziejów starodruków. Bogato zdobione manuskrypty, iluminowane inkunabuły, finezyjne floratury nie tylko wzbudzały podziw i uznanie naszych Gości dla średniowiecznych rzemieślników figuralnych dekoracji, ale także uzasadniały przykuwanie łańcuchem osadzonych w drewnianej oprawie (stąd powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”!) tomiszczy do klasztornych skryptoriów. Drugim rozdziałem czwartkowego spotkania była prelekcja Pani kierownik Oddziału Starych Druków – magister Diany Codogni-Łańcuckiej – na temat wystawy przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytetu Wrocławskiego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska pierwsze wydanie dzieła „De Revolutionibus Orbium Coelestium (pol. O obrotach sfer niebieskich) oraz wysłuchać Panów: doktora Adama Poznańskiego oraz magistra Dawida Kuriańskiego z Oddziału Rękopisów, którzy opowiedzieli o profilu zbiorów Oddziału i zaprezentowali jego cenne eksponaty. To, co wyróżnia wrocławską kolekcję, to, między innymi, największy w Polsce zbiór rękopisów średniowiecznych. Znaczna część kolekcji obejmuje także zbiór korespondencji i autografów. Licealiści z Lubina mieli okazję zobaczyć, między innymi, list autorstwa Alberta Einsteina z 1920 roku z podpisem wielkiego noblisty. Jak się okazało, Albert Einstein mieszkał przez wiele lat przy ulicy Haberlandstrasse 5 – w sercu żydowskiego życia intelektualnego przedwojennego Berlina – niecałe 350 km od Wrocławia.

Po wizycie w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, cała klasa udała się na dwa wykłady z zakresu literatury światowej w Instytucie Filologii Angielskiej przy ulicy Kuźniczej. Pan profesor Wojciech Soliński (professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego), z właściwą sobie erudycją i ożywioną narracją, przybliżył słuchaczom zagadnienia dotyczące literatury w jej historyczno- i teoretyczno-literackim wymiarze.

Po wykładach młodzież udała się na zasłużone kardamonki i cynamonki. Popijając kawę i herbatę, „pozwalali by obracały się nad nimi niebiosa” trawiąc bogactwo wrażeń „od zmierzchu dnia aż po zmierzch nocy”…

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER