
Festiwal Góry Literatury
13–21 lipca 2022
Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców oraz edukacja kulturalna to podstawowe cele tego wyjątkowego wydarzenia. Wartością dodaną są diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.
W tym roku Festiwalowi towarzyszą dwa motta: słowa pisarki Ursuli K. LeGuin: „Wciąż są ziarna do zebrania i jest na nie miejsce w worku gwiazd” oraz cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: „Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat” – idea, która stała się dewizą Fundacji Noblistki.
Organizatorzy znaleźli też miejsce na debaty o praworządności i wolności słowa, na dyskusje o różnorakich modelach protestu, na opowieści mieszkańców, na rozmowy o problemach uchodźczych. Z oczywistych powodów twórczynie ukraińskie i ukraińska literatura zajęły szczególne miejsce w czasie Festiwalu.
Góry Literatury wywołują unikatowe w skali ogólnopolskiej zainteresowanie i masowy udział zarówno publiczności lokalnej, jak i osób przyjeżdżających z całej Polski lub oglądających festiwalowe relacje w internecie.
Tegorocze osobistości Festiwalu: Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Luksemburga Jean Asselborn, Kateryna Babkina, Adam Bodnar, Jacek Dukaj, Richard Flanagan, Agnieszka Graff, Manuela Gretkowska, Michał Heller, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tania Malarczuk, Saksońska Ministra ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier, Krzysztof Meissner, Marieke Lucas Rijneveld, Michał Rusinek, Agnieszka Szpila, Magdalena Środa, Donald Tusk, Frank Westerman, Oksana Zabużko, Jakub Żulczyk, Olga Tokarczuk i jej nowa powieść Empuzjon oraz ponad 100 innych gości.
Na wydarzenia 8. edycji Festiwalu Góry Literatury zaplanowano między innymi Nową Rudę, Ludwikowice Kłodzkie, Radków, Zamek Sarny, Zamek Książ i Sokołowsko.
Dziś (środa, 20 lipca) dziać się będą takie rzeczy:
- Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich
Fabryczna 2, 57-450 Ludwikowice Kłodzkie
Latający Uniwersytet Ludowy
10.00–12.00 – seminarium: Surrealizm. Prowadzą: Agnieszka Taborska, Marcin Giżycki (kontynuacja)
- Radków, Rynek 1
57-420 Radków, przyziemie w ratuszu
wstęp wolny
14.00–15.15 – Zakazana historia Dolnego Śląska. Pałace, których już nie zobaczysz… Z Hannibalem Smokiem rozmawia Hannibal Smoke
- Rynek w Radkowie
wstęp wolny
15.30–16.45 – Karolina Jaklewicz, Czarne łabędzie, biały puch. Z autorką rozmawia Wojciech Bonowicz (współorganizatorzy: Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy)
17.00–18.15 – spotkanie z autorami książek nominowanych w drugiej edycji konkursu Literacka
Podróż Hestii, nominowani: Sasza Hady (Aleksandra Motyka), „Zefiryna i księga uroków”, Wydawnictwo Literackie, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Stan splątania”, Wydawnictwo Literackie, Marcin Przewoźniak, „Zabójcze pierogi. Mama w occie”, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal, Katarzyna Wasilkowska, „Już, już!”, Wydawnictwo Literatura, Agnieszka Wolny-Hamkało, „Po śladach”, Wydawnictwo Hokus-Pokus (współorganizatorzy: Artystyczna Podróż Hestii i Fundacja Wisławy Szymborskiej)
18.30–19.45 – Holland. Biografia od nowa. Z Agnieszką Holland rozmawia jej biografka Karolina Pasternak
- Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie
Strzelecka 2a, 57-400 Nowa Ruda, sala kinowa
wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki
Kamera, Akcja: Dolny Śląsk
20.00–22.00 – pokaz filmu Feniks (2014) w reżyserii Christiana Petzolda. Wprowadzenie: Jagoda Szelc
- Zamek Sarny
Ścinawka Górna 40D, 57-410 Ścinawka Górna
obowiązują bilety
21.00 – koncert Hani Rani
Natomiast jutro akcja przez cały dzień będzie miała miejsce w Sokołowsku, a gościom przez cały czas towarzyszyć będzie instalacja dźwiękowa Gerarda Lebika.
- Kino Zdrowie w Sokołowsku
Główna 36, 58-351 Sokołowsko
wstęp wolny
12.00–14.00 – spacer po Sokołowsku z Jurkiem Markiem śladami Empuzjonu Olgi Tokarczuk
- Park doktora Brehmera w Sokołowsku
wstęp wolny
14.00–16.00 – rozmowa dwóch poetów o sobie: Małgorzata Lebda i Maciej Bobula
- Willa Krokus w Sokołowsku (BWA Sokołowsko)
Główna 34 58-350 Sokołowsko
wstęp wolny
16.00–18.00 – słuchowisko Czekam aż se wszyscy pójdą – napisał i czyta Piotr Bosacki, muzyka Cezary Ostrowski
- Park doktora Brehmera w Sokołowsku
wstęp wolny
18.00–20.00 – spotkanie poety z prozaikiem: Adam Wiedemann i Waldemar Bawołek
20.00–22.00 – wydarzenie muzyczne Gerarda Lebika
Zdjęcia pochodzą ze strony Festiwalu na fb (fot. Jerzy Wypych, Marta Sobala | Fundacja Olgi Tokarczuk)




