Z Wrocławia na Księżyc – podróże kosmiczne kiedyś i dziś. Zapraszamy 7 lutego 2020 r.

Z Wrocławia na Księżyc – podróże kosmiczne kiedyś i dziś Witajcie w kosmosie, drodzy Ziemianie!

Ambitne plany zakładają powrót człowieka na Księżyc w 2024 roku i zdobycie Marsa już za 30 lat! Jednak już teraz państwa i koncerny konkurują o władzę, wpływy i cenne zasoby kosmosu. Najbogatsi ludzie świata mogą już sobie kupić bilet do gwiazd, inżynierowie tworzą śmiałe plany podboju wszechświata.

A czy wiecie, że historia podróży kosmicznych zaczęła się we Wrocławiu?

To w tym mieście grupa zapalonych miłośników techniki rakietowej założyła w 1927 roku stowarzyszenie, które miało pomóc w realizacji ich marzenia o locie do gwiazd. Kim byli ci pionierzy podróży kosmicznych, jaką mieli wizj? Zabierzemy Was w podróż w czasie – do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości podróży kosmicznych – do Wrocławia i nie tylko. Spotkanie odbędzie się 7 lutego br. w godz. 12.00–16.00.

Program:

Część I: Oratorium Marianum (Gmach Główny Uniwersytetu, pl. Uniwersytecki 1)

godz. 12.00 – uroczyste otwarcie przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adama Jezierskiego

godz. 12.10 – prelekcja inż. Justyny Pelc „Co słychać w branży kosmicznej?”

Inż. Justyna Pelc, liderka grupy „Innspace” opowie o światowych kierunkach w sektorze kosmicznym, o tym co wpływa na jego dynamiczny rozwój, a co go ogranicza. Turystyka kosmiczna, górnictwo kosmiczne i eksploracja innych planet i księżyców (robotyka kosmiczna!), potrzeba nowych uregulowań prawnych, kontekst polityczny wyścigu w przestworza… – to zadania na dziś i wyzwania na jutro stojące przed tą branżą. Ważnymi jej graczami są agencje kosmiczne i firmy, których plany i dokonania pokazują, jak fantastyka może stać się rzeczywistością. Warto posłuchać też o polskim, a zwłaszcza wrocławskim akcencie – o aktualnych projektach z kosmosem w roli głównej.

godz. 13.00 – spotkanie autorskie z Wolfem Kampmannem z Berlina (w j. niemieckim z tłumaczeniem na
j. polski)

Wolf Kampmann jest niemieckim dziennikarzem muzycznym, wykładowcą akademickim i pisarzem. W rozmowie z germanistką, prof. dr hab. Moniką Wolting opowie o swoim najnowszym projekcie literackim – o powieści „Rakieta”. Książka dotyczy początków ery zdobywania kosmosu i opowiada historię wrocławskiego Towarzystwa Podróży Kosmicznych założonego w 1927 r.

Część II: hol Instytutu Anglistyki (ul. Kuźnicza 22)

godz. 14.30 – otwarcie wystawy „Z Wrocławia na Księżyc”

Instytut Filologii Angielskiej ma swoją siedzibę w budynku wzniesionym w 1992 r. na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic u zbiegu ulic Kuźniczej i Nożowniczej. W domu „Pod Złotym Berłem” (Zum goldenen Zepter), zwanym tak przynajmniej od 1671 r., znajdowały się zajazd i gospoda o tej samej nazwie. 5 lipca 1927 r. w tym lokalu założone zostało Towarzystwo Podróży Kosmicznych (Verein für Raumschiffahrt) – stowarzyszenie miłośników techniki rakietowej. Wystawa przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką (i pokazana po raz pierwszy w 2017 r.) poświęcona jest wrocławskim początkom podróży kosmicznych.

godz. 14.40 – zwiedzanie wystawy, poczęstunek
Organizatorzy:

ifa (Institut für Auslandsbeziehungen/ Instytut ds. Relacji Międzynarodowych)

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

Instytut Filologii Angielskiej UWr

Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych UWr

Partnerzy:

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Instytut Filologii Germańskiej UWr
DO POBRANIA

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER